MijnFintool

Nieuws

NHG alleen nog voor starters

De eisen voor de Nationale Hypotheekgarantie (NHG) gaan de komende jaren zo fors omhoog, dat minder dan de helft van de aanvragers daarvoor nog maar in aanmerking komt. In de praktijk komen alleen starters nog in aanmerking voor NHG. Dat staat in plannen van de Stichting Waarborgfonds Eigen Woningen. Dat meldt het Financieele Dagblad vandaag.

 

De NHG moet terug naar de basis en alleen nog beschikbaar zijn voor degenen voor wie de garantie oorspronkelijk bedoeld was: mensen met een laag inkomen die de financiering van een huis niet rond krijgen. Kamer en kabinet moeten nog beslissen over het plan, dat er mede op aandringen van de Nederlandsche Bank (DNB) en het ministerie van Financiën komt.

 

Van alle huizenkopers neemt nu ruim 80 procent een NHG-hypotheek. Voor de kredietcrisis was dit nog 30 procent. Door alle hypotheekschulden met NHG loopt de overheid grote risico’s. De NHG moet daarom voor minder mensen beschikbaar worden.

 

Het Waarborgfonds wil de NHG voortaan gericht inzetten voor mensen die anders geen lening kunnen krijgen. Dat zijn vooral starters. Zij krijgen van banken geen of extreem ongunstige hypotheken, omdat ze doorgaans geen eigen geld hebben of als zelfstandige werken. Doorstromers krijgen in het nieuwe beleid nooit meer een NHG.

 

Starters kunnen verder woningverbetering met de NHG volledig financieren. Ten slotte kan de garantie worden ingezet voor specifieke projecten, zoals in achterstandswijken of bij paalrot.

 

Schiffer wil tegenover de inperking van de NHG ook enkele versoepelingen. Zo wil hij tophypotheken voor starters blijven garanderen tot 106 procent van de woningwaarde. In het Lenteakkoord gaat de financiering juist stapsgewijs naar 100 procent. Maar voor starters met de NHG moet er een uitzondering komen, vindt Schiffer. “Anders haal je de woningmarkt echt onderuit. Dan kunnen mensen pas na hun 35ste een huis kopen.” Verder zou de volledige financiering van woningverbetering een verruiming zijn van het huidige beleid.

 

Schiffer wil de aanscherpingen in drie jaar tijd stapsgewijs invoeren. De plannen zijn al voorgelegd aan alle betrokken partijen, zoals ministeries, DNB, AFM en de banken. Schiffer zegt positieve reacties te horen, al hebben veel partijen nog geen definitief standpunt ingenomen.

 

De overheid garandeert met de NHG-regeling de aflossing van bijna 140 miljard euro aan hypothecaire kredieten.

 

Bron: FD, 21-05-2012

Reacties

Edwin Bond
21 mei 2012
Onzalig voorstel. De starter krijgt een klein zetje in de rug, maar aan de andere kant wordt de doorstroming in het ondersegment compleet om zeep geholpen. Welke huizen komen dan vrij voor de starter? En hoe definieer je een starter: een starter die 5 jaar geleden een woning heeft gekocht heeft bij verhuizing veelal geen overwaarde en als beloning mag hij van dhr. Schiffer bij doorstroming zijn nieuwe woning niet meer met NHG financieren. Die gaat zeker niet vrijwillig verhuizen. Dhr. Schiffer gaat er kennelijk automatisch vanuit dat iedere doorstromer een forse overwaarde heeft.

Reageren? Graag eerst inloggen.

Permanent Actueel met Fintool?

Als professioneel financieel adviseur moet en wilt u bijblijven en dat het liefst in zo weinig mogelijk (kostbare) tijd. Dat kan nu met Fintool.nl! Meld u nu aan als abonnee en krijg direct toegang tot de Kennisbank en Helpdesk.
Lees verder

Fintool bv © 2003/2025. Alle rechten voorbehouden.
Lees graag de leveringsvoorwaarden en het privacy reglement.

1
1