De gemiddelde eigenwoningbezitter is dit jaar 4.041 euro kwijt aan woonlasten, naast de hypotheeklasten. Dat is 12 procent van het gemiddelde besteedbare inkomen.
Woonlasten bestaan voor iets meer dan de helft uit hypotheeklasten. Van de bijkomende woonlasten vormen energie en water de belangrijkste componenten: de onroerendezaakbelasting (ozb) en de opstalverzekering zijn de kleinste posten.
Aan energie en water is de eigenwoningbezitter dit jaar 138 euro meer kwijt, en ook de belasting hierop is hoger (16 euro). Water is nauwelijks duurder geworden, energie, en vooral gas, wel.
Huizen werden gemiddeld 2 procent goedkoper, maar het bijtellingspercentage van het eigenwoningforfait is sterker verhoogd (+9 procent). Vandaar dat het eigenwoningforfait de gemiddelde eigenaar-bewoner dit jaar 38 euro meer kost. De overdrachtsbelasting is gemiddeld 11 euro lager. Dit komt doordat woningen minder waard zijn geworden.
Bron: Coelo, 16-02-2012
Fintool
info@fintool.nl
085 111 89 99