MijnFintool

Nieuws

Minister wacht met besluit rol AFM bij productontwikkeling

In een brief aan de Tweede Kamer laat minister De Jager van Financiën weten dat de AFM een wettelijke uitbreiding van haar bevoegdheden inzake productontwikkeling wil. De minister wil hierover eind dit jaar een besluit nemen.


De minister ziet net als de AFM het belang van een sectorbrede verbetering van het productontwikkelingsproces zodat pertinent slechte producten niet tot (massa)schade voor consument en maatschappij leiden. Gezien de inspanningen van de Monitoring Commissie Code Banken op dit vlak zou de minister de beslissing over wettelijke verankering willen nemen na de definitieve rapportage einde dit jaar. Bij een besluit tot een wettelijke norm, zal er een dialoog tussen de AFM en marktpartijen moeten plaatsvinden om deze nieuwe norm uit te kristalliseren, zodat de AFM tot een concrete invulling van deze norm kan komen. De bevindingen van de Monitoring Commissie Code Banken zullen wat betreft de minister de doorslag moeten geven.

De AFM vindt het niet wenselijk om alle financiële producten te keuren voordat zij op de markt kunnen worden gebracht. Keuring vooraf zou weliswaar doeltreffend kunnen zijn, maar heeft veel negatieve effecten. Principieel lijkt het de AFM niet juist om de verantwoordelijkheid voor kwalitatief goede producten in belangrijke mate te verplaatsen van de productaanbieder naar de toezichthouder. Het zou bovendien veel inspanning vergen en daarmee hoge kosten met zich mee brengen. Keuring vooraf van producten zou consumenten het idee kunnen geven dat een passieve houding gerechtvaardigd is. Daarnaast belemmert het vooraf keuren van alle producten volgens de AFM de flexibiliteit in de markt.

Producten dienen aan de volgende punten te voldoen

1. kostenefficiëntie: biedt het product waar voor zijn geld?
2. nut: geeft het product invulling aan een gefundeerde behoefte van de doelgroep?
3. veiligheid: doet het product wat het beoogt in allerlei omstandigheden en is de uitkomst dan acceptabel voor de doelgroep?
4. begrijpelijkheid: is het product niet onnodig ingewikkeld en kan de doelgroep de kwaliteit en passendheid goed beoordelen?

De AFM wil aanbieders van producten die evident niet kostenefficiënt, nuttig, veilig of begrijpelijk zijn kunnen aanspreken.

De AFM denkt dat risicogestuurd toezicht op basis van signalen uit de eigen toezichtpraktijk en uit de samenleving de meest doelmatige aanpak is.

Bron: Eufin, 28-04-2011
 

Modules & dossiers

Opvoerdatum

28 apr 2011

Laatst gewijzigd

28 apr 2011

Reacties

Er zijn (nog) geen reacties op dit artikel

Reageren? Graag eerst inloggen.

Permanent Actueel met Fintool?

Als professioneel financieel adviseur moet en wilt u bijblijven en dat het liefst in zo weinig mogelijk (kostbare) tijd. Dat kan nu met Fintool.nl! Meld u nu aan als abonnee en krijg direct toegang tot de Kennisbank en Helpdesk.
Lees verder

Fintool bv © 2003/2025. Alle rechten voorbehouden.
Lees graag de leveringsvoorwaarden en het privacy reglement.

1
1