MijnFintool

Nieuws

‘Dienstverleningsdocument hypotheekadviseurs mislukt’

Het verplichte dienstverleningsdocument (dvd) voor hypotheekadviseurs is in zijn huidige vorm mislukt. Dit concludeert Vereniging Eigen Huis (VEH) naar aanleiding van een tweede onderzoek onder 24 onafhankelijke hypotheekadviseurs.

 

In een dvd staat belangrijke consumenteninformatie die onafhankelijke hypotheekadviseurs vóór het afsluiten van een hypotheek of complexe verzekering aan klanten moeten overhandigen. Volgens VEH is de kwaliteit van de informatie die financiële tussenpersonen verstrekken over hun dienstverlening en beloning nog steeds ver onder de maat. De informatie over diensten en vergoedingen is vaak onduidelijk en soms zelfs onbegrijpelijk opgeschreven. Omdat het document bovendien vormvrij is, is het voor de consument vrijwel onmogelijk om de prijs-kwaliteitverhouding van adviseurs fatsoenlijk met elkaar te vergelijken. Consumenten gebruiken het dienstverleningsdocument dan ook nauwelijks, aldus VEH. De vereniging is van mening dat er aangescherpte richtlijnen moeten komen voor de inhoud van het dienstverleningsdocument. 
 
VEH constateert de volgende tekortkomingen in de onderzochte dienstverleningsdocumenten:
 
  • De verplichting voor tussenpersonen om hun beloning in euro's te tonen wordt slechts door 38% van de onderzochte adviseurs opgevolgd. De meerderheid laat de provisie-inkomsten nog steeds zien als versluierend percentage van de hypotheek, in plaats van de voorgeschreven nominale bedragen.
  • Iedere tussenpersoon moet openheid geven over en overlijdensrisicoverzekeringen. De helft van de onderzochte tussenpersonen vermeldt niet hoeveel provisies hij ontvangt voor veelverkochte verzekeringen, zoals betalingsbeschermers.
  • 71% van de onderzochte tussenpersonen maakt bij de beloning geen onderscheid tussen de eenmalige afsluitprovisie en de doorlopende provisie die hij jaarlijks gedurende de looptijd van de hypotheek of verzekering ontvangt.
  • In 79% van de gevallen geeft de tussenpersoon niet aan bij hoeveel geldverstrekkers de betreffende hypotheek kan worden ondergebracht.
  • In 30% van de onderzochte gevallen geeft de adviseur geen inzicht in het aantal uren dat hij met het hypotheekadvies bezig is.
  • In slechts 38% van de gevallen is het dienstverleningsdocument online beschikbaar. In alle andere gevallen moet de consument het document bij de adviseur ophalen.
  • In 25% van de gevallen worden de kosten van het afsluiten van een veelvoorkomende tweede hypotheek (voor bijvoorbeeld een verbouwing) niet vermeld.
  • De actieve nazorg van tussenpersonen blijft in vrijwel alle gevallen onbenoemd. Adviseurs blijven veelal steken in de mededeling dat klanten gedurende de looptijd contact kunnen opnemen als er vragen zijn. Wat er van de tussenpersonen zelf kan worden verwacht, en of en wanneer er kosten mee zijn gemoeid zijn, blijft onduidelijk.
 
Bron: Vereniging Eigen Huis, 14-07-2010

Modules & dossiers

Opvoerdatum

15 jul 2010

Laatst gewijzigd

15 jul 2010

Reacties

Er zijn (nog) geen reacties op dit artikel

Reageren? Graag eerst inloggen.

Permanent Actueel met Fintool?

Als professioneel financieel adviseur moet en wilt u bijblijven en dat het liefst in zo weinig mogelijk (kostbare) tijd. Dat kan nu met Fintool.nl! Meld u nu aan als abonnee en krijg direct toegang tot de Kennisbank en Helpdesk.
Lees verder

Fintool bv © 2003/2025. Alle rechten voorbehouden.
Lees graag de leveringsvoorwaarden en het privacy reglement.

1
1