De Autoriteit Financiële Markten (AFM) heeft op 20 januari 2011 twee bestuurlijke boetes van ieder 30.000 euro opgelegd aan SNS Bank.
De boetes betreffen de periode januari 2008 tot en met mei 2009 en zijn opgelegd omdat SNS aan nieuwe voorgeselecteerde klanten de mogelijkheid heeft geboden om te beleggen in niet onder (adequaat) toezicht staande buitenlandse beleggingsfondsen.
Het gaat hierbij onder meer om fondsen die belegden in de beleggingsfraudeur Bernard Madoff. SNS heeft nagelaten de klanten vooraf te informeren over de bijzondere aard en risico’s van die fondsen en te toetsen of de fondsen geschikt waren voor de klanten.
Gezien de aard en de risico’s van deze fondsen is deze dienstverlening niet standaard aan alle klanten van SNS aangeboden. Om te kunnen beleggen in deze fondsen dienden de klanten een opdracht door te geven aan een apart ingerichte desk. Alleen voorgeselecteerde klanten hadden toegang tot deze desk, die inmiddels is opgeheven. SNS heeft daarbij nagelaten de kennis en ervaring met dit type fondsen bij de klant uit te vragen. Hierdoor kon SNS niet beoordelen of dit type fondsen wel geschikt was voor deze klanten en was zij niet in staat om indien nodig de klanten hiervoor te waarschuwen.
SNS heeft daarnaast bij deze fondsen nagelaten haar klanten te informeren over de bewegelijkheid van de prijs, de beperkte verhandelbaarheid en het risico dat de gehele belegging verloren gaat. Ook heeft SNS nagelaten haar klanten te informeren over het feit dat de fondsen voor professionals zijn bedoeld. De AFM vindt het belangrijk dat niet-professionele beleggers dit vooraf weten, zodat zij een zorgvuldige beslissing kunnen nemen over hun belegging.
De AFM is van oordeel dat SNS hiermee de informatieverplichting t.a.v. bijzondere aard en risico’s van de fondsen en de verplichting om passendheid te toetsen heeft verzuimd.
Als professioneel financieel adviseur moet en wilt u bijblijven en dat het liefst in zo weinig mogelijk (kostbare) tijd. Dat kan nu met Fintool.nl! Meld u nu aan als abonnee en krijg direct toegang tot de Kennisbank en Helpdesk.