Aan het Pensioencrisisdebat namen meer dan honderd pensioenprofessionals deel, waaronder werkgever- en werknemersvertegenwoordigers, pensioenfondsbestuurders, verzekeraars en wetenschappers. Aan het einde van de bijeenkomst stelden de deelnemers een aantal aanbevelingen voor de SER op.
Vice-voorzitter Peter Gortzak van het FNV noemde het bezuinigingsargument om de AOW-leeftijd te verhogen “de grootst mogelijke flauwekul”. Ook de andere deelnemers vonden het bezuinigingsargument van minister Donner niet sterk. Waar het werkelijk om gaat, is het probleem van de vergrijzing. In de besluitvorming dient de verhoging van de arbeidsparticipatie een centrale rol te spelen. Daarom wordt de SER opgeroepen de regering te adviseren eerst inspanningen te verrichten om de arbeidsparticipatie op 90% bij leeftijd 65 te krijgen om pas daarna aan een AOW-leeftijdsverhoging te gaan denken.
Flexibele ingangsdatum
Het is beter, aldus de pensioenprofessionals, om de ingangsdatum van de AOW en het aanvullend pensioen flexibel te maken. Dat kan naar keuze van de werknemer, of door de AOW-richtleeftijd op 65 jaar te handhaven met een uitstelmogelijkheid tot 70 jaar. Iemand die later met pensioen gaat, ontvangt dan een hogere uitkering.
Tweede kans levensloop
Daarnaast hebben Het Verzekeringsblad en PensioenAdvies namens de deelnemers aan het Pensioencrisisdebat nog enkele aanbevelingen gedaan aan de SER, die vóór 1 oktober de regering over de betaalbaarheid van de AOW moet adviseren. Zo zou de zieltogende levensloopregeling nieuw leven moeten worden ingeblazen omdat het een effectief middel in een bestendig pensioenstelsel kan zijn. Ook moet (meer) worden geïnvesteerd in pensioeneducatie op scholen, om het pensioenbewustzijn in de samenleving te bevorderen.
Bron: Eufin, 16-09-2009
Fintool
info@fintool.nl
085 111 89 99