Eerder deze week beklaagde bestuursvoorzitter Deckers van Van Lanschot Bankiers zich hierover. Van Lanschot maakte dinsdag bekend dat de bank in het eerste halfjaar van 2009 een verlies geleden heeft van 46,3 miljoen euro. De bank ontving, in tegenstelling tot een groot aantal andere banken, geen steun van de overheid.
Deckers dinsdag: “De rente in buurlanden met de euro ligt 1 tot 1,5 procentpunt lager. Als de rente in Nederland 1 procentpunt lager was, hadden we 100 miljoen meer verdiend.”
Deckers kan het verschil in rente tussen bijvoorbeeld Duitsland en Nederland niet verklaren. Van Lanschot heeft daarom in mei een klacht ingediend bij de Europese Commissie. Deckers vindt dat banken met staatssteun (“vrijwel alle banken behalve wij en de Rabobank”) eigenlijk een lage rente moeten geven. “Bij een laag risico hoort een lage rente.”
De gevoeligheid voor de hoogte van de spaarrente is het gevolg van het bedrijfsmodel van de bank. Vrijwel al het geld (84 procent) dat Van Lanschot uitleent, komt van particulieren. Andere banken zijn minder afhankelijk van spaarders omdat ze een groter deel van hun geld lenen op de kapitaalmarkt. Bij de Europese Centrale Bank (ECB) kunnen banken bijvoorbeeld geld lenen voor 1 procent. Spaargeld is drie keer zo duur.
Bronnen: ANP / De Volkskrant, 14-08-2009
Fintool
info@fintool.nl
085 111 89 99