Volgens de ECB hangt veel af van de ontwikkeling van de economische omstandigheden - in het bijzonder op de Amerikaanse huizenmarkt - en hoe banken reageren op ‘een meer uitdagend werkveld’. Ook is belangrijk in welke mate maatregelen van beleidsmakers en de financiële sector om het vertrouwen te herstellen, uiteindelijk worden uitgevoerd.
De uitspraak van de ECB lijkt op een uitspraak waar je alle kanten mee op kunt. Maar de waarschuwing is serieuzer. Want volgens de centrale bank is het waarschijnlijk dat het aanpassingssysteem in het financiële stelsel ‘langdurig’ zal zijn terwijl banken proberen hun liquiditeit en kapitaalpositie te versterken. Tot op heden zijn huishoudens en niet-financiële ondernemingen volgens de ECB nog niet significant geraakt door de oproer op de financiële markten.
Sinds het vorige verslag, in december 2007, heeft de ECB 'verdere substantiële aanpassingen' aan de financiële onrust waargenomen in het financiële stelsel. Volgens informatie beschikbaar op 8 mei, de sluitingsdatum van het onderzoek, zijn de risico's voor de stabiliteit van het financiële systeem van de eurozone toegenomen ten opzichte van zes maanden daarvoor.
De ECB wijst daarbij onder meer op de verdere verzwakking van de Amerikaanse huizenmarkt. Ook zijn de waarderingsverliezen bij banken in ontwikkelde economieën hoger uitgevallen dan eerder voorzien. Verder hebben de banken hun leningsvoorwaarden aanzienlijk aangescherpt.
Een recent cijfer van de Amerikaanse makelaars biedt misschien een positief tegengeluid tegenover het rapport van de ECB. Volgens de Amerikaanse makelaars is het aantal koopopties op Amerikaanse huizen in april onverwacht sterk toegenomen met 6,3% ten opzichte van maart. Volgens de makelaars duidt het cijfer er op dat koopjesjagers de markt op zijn gekomen om te profiteren van de sterke prijsdalingen. Wel zeggen zij dat het aantal koopcontracten nog 13,1% onder het niveau van april vorig jaar ligt.
Bron: Het Financieele Dagblad, 10-06-2008
Fintool
info@fintool.nl
085 111 89 99