De Nederlandse pensioenmarkt is - met een vermogen van ongeveer 700 miljard euro - een van de grootste in Europa. Hoewel de pensioenfondsen hard door de crisis zijn getroffen, lijken zij de storm toch beter te hebben doorstaan dan buitenlandse pensioeninstellingen. Dit wil volgens Atos echter niet zeggen dat ons pensioenstelsel op orde is en in zijn huidige vorm zal blijven voortbestaan. De kosten van beheer en beleggingen per deelnemer zijn voor kleine pensioenfondsen hoog. Daarom zijn 350 kleinere Nederlandse pensioenfondsen sinds 2000 met hun activiteiten gestopt en zoeken middelgrote pensioenfondsen steeds vaker aansluiting bij grote pensioenuitvoeringsorganisaties. De consolidatietrend zal de komende jaren verder doorzetten. Daarnaast besteden pensioenfondsen op grote schaal hun activiteiten uit om de kosten te verlagen.
Naast deze veranderingen heeft de pensioenmarkt last van het dalende vertrouwen van de gemiddelde Nederlander in een goede oudedagvoorziening. Pensioenorganisaties en -verzekeraars staan voor de uitdaging om de consument over meerdere kanalen op een gedifferentieerde manier optimaal te bedienen tegen de laagst mogelijke kosten. Bovendien is het voor de pensioenmarkt een uitdaging tijdig in te spelen op de veranderende rol van de overheid.
Atos Consulting sprak met experts, analisten en met pensioenuitvoerders en -fondsen. Door met hen de trends en ontwikkelingen waar zij het meest van wakker liggen te bespreken, kon een beeld worden geschetst van vier mogelijke toekomstscenario’s.
Als gevolg van de geschetste trends, die zich nog sterker manifesteren onder het dalende vertrouwen, zal de pensioenmarkt en het pensioenstelsel de komende jaren ingrijpend veranderen. De verplichtstelling zal bovendien op de lange termijn niet houdbaar zijn en marktwerking kan een steeds grotere rol gaan spelen in onze oudedagsvoorziening.
Om het pensioenstelsel betaalbaar te houden én een antwoord te geven op de roep om transparantie, efficiency en de wijze waarop de pensioenopbouw en oudedagvoorziening gestalte moeten krijgen, zullen aanbieders hun koers moeten wijzigen. Elk scenario vereist een andere strategie en rol van pensioenfondsen en pensioenverzekeraars. Zij staan hierbij voor de uitdaging hun dienstverlening te optimaliseren door deze tegen de laagst mogelijke uitvoeringskosten via meerdere kanalen af te stemmen op de specifieke behoeften van verschillende doelgroepen.
Uitdagingen voor pensioenuitvoeringsorganisaties en pensioenverzekeraars:
• optimale bediening van deelnemers, werkgevers en gepensioneerden te realiseren,
• over meerdere kanalen (multi-channeling),
• nieuwe regelingen en klanten integreren (multi-product en multi-client),
• waarbij gedifferentieerd moet worden in dienstverlening per regeling (multi-labeling),
• dit alles tegen de laagst mogelijke uitvoeringskosten.
Om klaar te zijn voor de toekomst zullen marktpartijen zich moeten voorbereiden door hun strategie af te stemmen op de overeenkomsten in de scenario’s waarbij een strategie gebaseerd op Customer Excellence een randvoorwaarde is in alle scenario’s. Men zal een zeer klantgerichte, flexibele, voorkant moeten inrichten in combinatie met maximaal efficiënt (low cost) ingerichte administratieprocessen.
Download hier de whitepaper ‘Pensioenmarkt 2020’.
Bron: Atos Consulting, 04-11-2009
Fintool
info@fintool.nl
085 111 89 99