MijnFintool

Nieuws

Nederlands plan voor Europees noodfonds

Minister-president Jan Peter Balkenende wil dat alle Europese landen een noodfonds instellen waarmee op een gecoördineerde manier hulp aan banken en garanties voor spaarders gefinancierd kunnen worden. Hij bespreekt vandaag met de Franse president Nicolas Sarkozy een plan voor een gezamenlijke Europese aanpak van de financiële crisis.

In het voorstel van Balkenende en minister Wouter Bos (Financiën) gaat het per land om 3 procent van het bruto nationaal product. Voor ons land gaat het om een reserve van ongeveer 18 miljard euro. Voor heel Europa zou het volgens bronnen gaan om een buffer van circa 300 miljard euro.

 

Nederland wil met een gezamenlijke aanpak voorkomen dat elk land vooral zijn nationale belangen veiligstelt, ook als dat nadelige effecten elders heeft. Zo garandeert de Ierse regering de spaartegoeden bij zes Ierse banken, maar niet die van buitenlandse banken die in het land gevestigd zijn. De Europese Commissie kan een coördinerende rol spelen, maar Balkenende zal benadrukken dat het om nationale verantwoordelijkheden blijft gaan.

 

Een groep van tien toonaangevende Europese economen, onder wie de Nederlander Willem Buiter, riep de EU-regeringsleiders gisteravond in een open brief op tot een gecoördineerde, Europa-brede herkapitalisatie van de financiële sector, hetzij doordat landen aandelen kopen in de banken, hetzij door het omzetten van schuld in aandelen. 'De huidige benadering van het één voor één redden van banken met nationaal geld leidt tot een balkanisering van de Europese bancaire sector', aldus de economen.

 

Sarkozy wil zaterdag een Europese aanpak van de kredietcrisis bespreken met zijn Britse, Duitse en Italiaanse collega's. Dat overleg dient ter voorbereiding voor een G8-vergadering later dit jaar. Frankrijk is momenteel voorzitter van de Europese Unie.

 

Bron: Het Financieele Dagblad, 02-10-2008

Modules & dossiers

Opvoerdatum

02 okt 2008

Laatst gewijzigd

02 okt 2008

Reacties

Er zijn (nog) geen reacties op dit artikel

Reageren? Graag eerst inloggen.

Permanent Actueel met Fintool?

Als professioneel financieel adviseur moet en wilt u bijblijven en dat het liefst in zo weinig mogelijk (kostbare) tijd. Dat kan nu met Fintool.nl! Meld u nu aan als abonnee en krijg toegang tot de Kennisbank, Helpdesk en AI assistant.
Lees verder

Fintool bv © 2003/2025. Alle rechten voorbehouden.
Lees graag de leveringsvoorwaarden en het privacy reglement.

1
1