Het vertrouwen in de economie daalde ook fors. Zowel het oordeel over de economische situatie in de afgelopen als de komende twaalf maanden verslechterde aanzienlijk. Vooral over de toekomstige economische situatie waren consumenten somberder. Waren er in juni nog 39 procent meer pessimisten dan optimisten, in juli domineerden de doemdenkers met maar liefst 59 procent. Een dergelijk somber toekomstbeeld had de consument niet eerder.
Ook de koopbereidheid, de tweede bouwsteen van het consumentenvertrouwen, verslechterde. Een daling van 8 punten is slechts één keer eerder voorgekomen. De afname in juli is vooral veroorzaakt doordat consumenten de tijd veel minder gunstig achtten voor het doen van grote aankopen. Ook over de eigen financiën in de afgelopen twaalf maanden zijn consumenten veel somberder geworden. De stemming over de financiële situatie van het eigen huishouden in het komende jaar verslechterde minder sterk.
Ook het producentenvertrouwen is gedaald. De stemming onder de ondernemers is positief, maar wel minder uitbundig dan begin dit jaar.
Bron: CBS, 29-07-2008
Fintool
info@fintool.nl
085 111 89 99