Het is weer zover. Op 12 november 2025 is het zogenaamde overstapseizoen weer gestart. Een verzekerde voor de Zorgverzekeringswet (ZVW) kan per 1 januari 2026 overstappen naar een andere verzekeraar. Voor de adviseur Zorgverzekeringen is dit natuurlijk altijd een belangrijke periode. Voor jouw klanten is het vooral belangrijk dat je kunt uitleggen wat er allemaal verandert in 2026. We geven een overzicht van de belangrijkste wijzigingen en andere relevante onderwerpen rondom zorgverzekeringen, die invloed hebben op de keuze die de klant maakt.
Er zijn heel veel factoren die een rol kunnen spelen bij het vaststellen van de hoogte van smartengeldbedragen als vergoeding voor de zogenaamde immateriële of ideële schade; vergoeding voor geleden pijn en de gederfde en nog te derven levensvreugde. Het vaststellen van deze bedragen leidt vrijwel altijd tot discussie omdat er géén heldere richtlijnen voor zijn. Deze discussie veroorzaakt vertraging in de afwikkeling van letselschades. De recent ontwikkelde Rotterdamse schaal kan helpen om discussie en dus vertraging te voorkomen.
Vanaf 1 januari 2026 komen ook mensen met een hogere huur in aanmerking voor huurtoeslag. Hierdoor kunnen meer huishoudens in Nederland huurtoeslag ontvangen. Ook kunnen jongeren van 21 en 22 jaar soms een hogere toeslag krijgen.
In deze zaak stond de vraag centraal of schade veroorzaakt met een fatbike door een minderjarige zoon gedekt was onder een particuliere aansprakelijkheidsverzekering (AVP). De consument had een beroep gedaan op zijn verzekering, maar kreeg nul op het rekest. De Geschillencommissie van Kifid boog zich over de juridische toelaatbaarheid van deze afwijzing door de verzekeraar Nationale-Nederlanden.
Een eigenwoningschuld van vóór 2013 valt onder het overgangsrecht. Het is dan een ‘bestaande eigenwoningschuld’ (BEWS) zonder fiscale aflossingsplicht. Een BEWS blijft 30 jaar lang in box 1, als er niets verandert. Ook als iemand verhuist, kan de BEWS meegenomen worden naar een nieuwe woning. Toch ligt het genuanceerder: een BEWS kan niet altijd ‘herleven’ als hij een tijdje in box 3 heeft gezeten. Dat bevestigt de kennisgroep in een nieuw standpunt (KGS)
Fintool
info@fintool.nl
085 111 89 99