De dekkingsgraad is met name beïnvloed door enerzijds de stijging van de aandelenkoersen en anderzijds de daling van de lange rente.
Tussen eind december en eind februari zijn de aandelenkoersen gestegen. Zo steeg de MSCI-world index met bijna 9 procent. Stijgende aandelenkoersen zorgen ervoor dat de aandelenportefeuille van pensioenfondsen in waarde stijgt. De beschikbare middelen nemen hierdoor toe. Maar ook de verplichtingen zijn in deze periode toegenomen door een daling van de lange rente (15-jaars) van 2,93 naar 2,77 procent. Dit is de laagste stand van de 15-jaarsrente sinds augustus 2010.
In de afgelopen drie maanden heeft DNB besloten de nominale rentetermijnstructuur te corrigeren vanwege uitzonderlijke marktomstandigheden. De eerder genoemde rentepercentages betreffen dan ook een driemaandsgemiddelde.
Met een gemiddelde dekkingsgraad van 99 procent bevindt de pensioensector als geheel zich eind februari nog steeds in een dekkingstekort (lager dan 105 procent). Eind februari waren 4,9 miljoen actieve deelnemers en 2,2 miljoen pensioengerechtigden aangesloten bij één van de 205 pensioenfondsen in dekkingstekort. Eind december waren dit nog 229 pensioenfondsen met 5,0 miljoen actieve deelnemers en 2,3 miljoen pensioengerechtigden.
Bron: DNB, 14-03-2012
Fintool
info@fintool.nl
085 111 89 99