MijnFintool

Nieuws

Lage hypotheekrente oorzaak hoge huizenprijs

De lage rente en de hypotheekrenteaftrek zijn de belangrijkste redenen dat de huizenprijzen in Nederland op peil blijven. De gemiddelde woningprijs is de laatste twee jaar licht gestegen, terwijl de hypotheekrente hard is gedaald.

Volgens onderzoeksbureau ABF Research in Delft kostte het gemiddelde huis in Nederland eind vorig jaar 214.000 euro, tegen 193.000 euro medio 2002. Dat is een stijging van ruim 10 procent in tweeënhalf jaar. In dezelfde periode daalde de rente voor eenjarige leningen van ruim 4 procent naar circa 2,3 procent: een daling van ruim 40 procent. De rente is de belangrijkste component van de maandlasten van woningbezitters. Volgens ABF kijken huizenkopers vooral naar wat zij per maand kwijt zijn en minder naar de prijs van het huis.

 

ABF toont dat met rekenvoorbeelden de voordelen van de hypotheekrenteaftrek voor rijkere inkomens aan. Bij de huidige rentestand betaalt een huishouden van tweeverdieners met ieder 15.000 euro bruto per jaar, netto dezelfde maandlasten voor een huis van 155.000 euro als de goedbetaalde eenverdiener met een bruto jaarinkomen van 60.000 euro netto betaalt voor een huis van twee ton.

 

Deze maandlasten (rond de 470 euro netto per maand) doen echter veel meer pijn bij de modale tweeverdieners dan bij de beter betaalde single. Het stel is in dit voorbeeld ruim 30 procent van zijn inkomen kwijt aan woonlasten, de eenverdiener ruim 15 procent. Daar krijgt hij of zij een woning voor terug die meer waard is.

 

Overigens maakt de lage rentestand het voordeel voor hogere inkomens nog groter: bij lagere lasten valt relatief een groter deel van de rente in de hoogste belastingschijf.

 

De lage rentestand en de hefboomwerking van de renteaftrek dragen bij aan het herstel van de markt voor duurdere woningen, blijkt uit gegevens van ABF over de Nederlandse woningmarkt in 2004. Na een aantal desastreuze jaren, met forse prijsdalingen en lange looptijden, zijn vrijstaande woningen en andere dure optrekjes weer redelijk in trek.

 

Bron: De Volkskrant, 15-02-2005

Modules & dossiers

Opvoerdatum

15 feb 2005

Laatst gewijzigd

16 feb 2005

Reacties

Er zijn (nog) geen reacties op dit artikel

Graag eerst inloggen om deze pagina te bekijken.

Permanent Actueel met Fintool?

Als professioneel financieel adviseur moet en wilt u bijblijven en dat het liefst in zo weinig mogelijk (kostbare) tijd. Dat kan nu met Fintool.nl! Meld u nu aan als abonnee en krijg toegang tot de Kennisbank, Helpdesk en AI assistant.
Lees verder

Fintool bv © 2003/2025. Alle rechten voorbehouden.
Lees graag de leveringsvoorwaarden en het privacy reglement.

1
1