Download: 'Energie besparen doe je nu (R26) Eindrapportage campagne-effectonderzoek' (pdf, 43 pagina's)
In algemene zin is de houding positief; de helft van de huiseigenaren zegt de urgentie in te zien van het nemen van energiebesparende maatregelen, drie kwart vindt het vanzelfsprekend om hier over na te denken bij verhuizing of verbouwing. De houding is niet veranderd tijdens de campagne.
De belangrijkste barrière voor het nemen van energiebesparende maatregelen is de investering. Ook geven veel huiseigenaren aan dat ze overlast verwachten. Er blijken hierin echter nog grote kennisbarrières te bestaan. Men is niet goed in staat om de kosten en besparingen in te schatten en slechts een minderheid verwacht weinig of geen overlast van het nemen van verschillende maatregelen.
Huiseigenaren zijn goed bekend met het bestaan van verschillende energiebesparende maatregelen. Het aandeel huiseigenaren dat weet dat men subsidie kan krijgen bij het nemen van twee maatregelen tegelijk is gestegen, maar nog altijd laag; een op de zes weet dit.
Wanneer we kijken naar het gedrag omtrent het nemen van energiebesparende maatregelen, geven de huiseigenaren een verdeeld beeld. Met name bij dak- en spouwmuurisolatie valt op dat mensen het óf al hebben, óf er nog nooit over hebben nagedacht, óf het niet weten. Veel huiseigenaren geven aan HR++glas te hebben, maar uit andere antwoorden maken we op dat men het verwart met dubbel glas.
Wanneer huiseigenaren twee of meer maatregelen tegelijk nemen, kunnen ze subsidie krijgen. Een op de zes huiseigenaren weet dit. Dit is gestegen tijdens de campagne periode. Zes op de tien huiseigenaren weten niet of er subsidies mogelijk zijn; dat is niet veranderd tijdens de campagneperiode. Tot 10 januari 2017 zijn 8.419 subsidies aangevraagd voor huishoudens en 10 subsidies voor VvE’s (bron: RVO.nl).
Het uiteindelijke doel van de gehele campagne is dat huiseigenaren energiebesparende maatregelen aan hun woning treffen. Omdat er echter gemiddeld 18 maanden zit tussen het moment van nadenken en het daadwerkelijk treffen van een maatregel, is deze doelstelling gericht op de lange termijn.
Bron: Rijksoverheid
Fintool
info@fintool.nl
085 111 89 99