Griekenland krijgt tot 2014 voor 109 miljard euro nieuwe steun van eurolanden, het IMF en de private sector. De nieuwe hulp voor Griekenland is nodig om te voorkomen dat de schuldencrisis in dat land overslaat op andere eurolanden.
Banken en andere private partijen leggen daarvan 37 miljard op tafel. Omdat met geld uit het noodfonds voor de euro ook Griekse staatsobligaties worden opgekocht tegen een gereduceerd tarief, bedraagt het private aandeel in totaal zelfs circa 50 miljard. Het loopt tot 2020 nog eens met tientallen miljarden op.
De eurolanden hebben verder onder meer afgesproken het noodfonds voor de euro flexibeler in te zetten. Met het bedrag van in totaal 750 miljard kunnen voortaan ook staatsobligaties worden opgekocht van eurolanden die in problemen verkeren. Ook landen die nog niet acuut in nood zijn, kunnen straks via het noodfonds worden geholpen.
Daarnaast moeten er strengere maatregelen tegen EU-landen die de begrotingsregels aan hun laars lappen. Hierover is een conflict omdat het Europarlement verder wil gaan dan enkele lidstaten. Met name Frankrijk ligt dwars. Over het akkoord is weken geruzied omdat lang niet iedereen de deelname van de private sector zag zitten. Duitsland, Nederland en enkele andere landen eisten dat de banken zouden meebetalen, zodat niet alleen de belastingbetaler opdraait voor de nieuwe kosten. Andere eurolanden vreesden negatieve reacties van de financiële markten.
Als professioneel financieel adviseur moet en wilt u bijblijven en dat het liefst in zo weinig mogelijk (kostbare) tijd. Dat kan nu met Fintool.nl! Meld u nu aan als abonnee en krijg direct toegang tot de Kennisbank en Helpdesk.