Volgens het ING Economisch Bureau komt de groei van het bruto binnenlands product dit jaar naar verwachting uit op 1,2 procent.
In het Kwartaalbericht Sectoren staan de resultaten van het onderzoek naar elf bedrijfstakken. Vier daarvan zullen dit jaar een aanhoudende krimp doormaken. Het gaat om de bouw met een omzetdaling van 7,8 procent in vergelijking met vorig jaar, de horeca (-2,4 procent), de detailhandel (-1,5 procent) en de zakelijke dienstverlening (-0,9 procent).
Bezuinigingen en consumentenvertrouwen
De bouw wordt hard getroffen door overheidsbezuinigingen. Daardoor vallen infrastructurele opdrachten weg. Eerder speelde de grote leegstand van kantoren de branche al parten. Het minst slechte segment in de bouw is de woningbouw met een gelijkblijvende omzet.
De horeca en detailhandel hebben last van het lage consumentenvertrouwen. Architecten, ingenieurs en notarissen worden getroffen door de crisis in de bouwsector en woningmarkt. Alleen de uitzendbureau's weten van de onzekere economische vooruitzichten te profiteren.
Export trekt aan
De industrie trekt dit jaar wel stevig aan, met een omzetgroei die door ING op 6 procent geschat wordt. Producenten van exportgoederen profiteren van een groeiende afzet in opkomende economieën. De productie van industriële goederen voor binnenlandse consumenten en bedrijven blijft achter.
De exportgedreven transportsector leeft ook bovengemiddeld op met een volumegroei van 3,5 procent, net als de groothandel, met 3 procent groei. Exporteurs van groente en fruit zagen hun goederenstroom de eerste vier maanden van dit jaar zelfs met 25 procent toenemen. Handelaren in grondstoffen en halffabrikaten groeiden in diezelfde periode met ruim 20 procent. De gemiddelde groei wordt getemperd door groothandels in consumenten- en kapitaalgoederen voor wie 2010 een lastig jaar blijft.
Als professioneel financieel adviseur moet en wilt u bijblijven en dat het liefst in zo weinig mogelijk (kostbare) tijd. Dat kan nu met Fintool.nl! Meld u nu aan als abonnee en krijg direct toegang tot de Kennisbank en Helpdesk.