MijnFintool

Nieuws

Reacties op AFM-voorstel

Verschillende partijen hebben gereageerd op het voorstel van de AFM met betrekking tot hypotheekverstrekking. Hieronder de belangrijkste reacties:

 

Vereniging Eigen Huis
Onnodig, ontijdig, en onverstandig vindt Vereniging Eigen Huis. Onnodig omdat een striktere toepassing van de huidige regelgeving door geldverstrekkers, onder toezicht van de AFM, verder ingrijpen in de hoogte van de hypotheekverstrekking overbodig maakt. Onnodig omdat het een zware maatregel is, die alle huizenkopers raakt zonder dat gekeken wordt naar de individuele situatie. Ontijdig omdat deze hogere maandlasten oplevert en daardoor de huidige woningmarkt volledig op slot zet. Onverstandig omdat het geisoleerde maatregelen betreffen, waarbij een toezichthouder ingrijpt in de woningmarkt terwijl er in dat kader allerlei andere discussies spelen zoals de toekomst van de hypotheekrenteaftrek, subsidieregelingen voor starters, overdrachtsbelasting en huurondersteuning.
 
Nederlandse Vereniging van Banken
De banken vinden het onverstandig om gezinnen met kinderen te beperken in hun mogelijkheden voor hypothecaire financiering. Gezinnen met kinderen kunnen minder lenen in deze plannen, eenpersoonshuishoudens juist meer. 'Onbegrijpelijk,' aldus Edward Feitsma, hypotheekspecialist van de Nederlandse Vereniging van Banken. 'De meest kwetsbare groep loopt zo extra risico’s, terwijl trouw betalende gezinnen juist onnodig worden beperkt bij het vinden van een geschikt huis.'

 
 
De banken bepalen de maximale leencapaciteit nu op basis van de zogeheten Nibud-norm, die geen verschil maakt naar huishoudtype. De NVB vreest dat dit voorstel de doorstroming in de woningmarkt zal belemmeren. Bovendien wijzen ze erop dat er in Nederland weinig betalingsproblemen en gedwongen verkopen zijn.
 
Verbond van Verzekeraars
Het Verbond vindt dat de AFM met het beperken van de leenmogelijkheden voor gezinnen met kinderen, alleen op grond van de samenstelling van het huishouden, schiet de AFM volgens het Verbond door. Met deze nieuwe regel wordt een categorie huishoudens getroffen die niet tot de risicogroep behoort. Voor zover er al betalingsproblemen zijn, doen die zich eerder voor bij eenpersoonshuishoudens. Het beperken van de leenmogelijkheden voor gezinnen is volgens het Verbond onnodig en maatschappelijk ongewenst, aangezien de doorstroming op de woningmarkt erdoor wordt belemmerd.
 
Consumentenbond
De Consumentenbond noemt het AFM-voorstel buitenproportioneel omdat het negatieve effecten heeft voor grote groepen huizenkopers. De bond roept de Tweede Kamer op de nieuwe plannen van het Ministerie van Financiën kritisch te beoordelen. De plannen zijn bedoeld om betalingsproblemen te voorkomen, maar zullen juist leiden tot problemen, aldus de bond. Voor een gewone huizenkoper kunnen de netto lasten met ruim 12 procent stijgen, heeft de Consumentenbond berekend.

Bronnen: VEH, NVB, Verbond van verzekeraars, Consumentenbond, 21-04-2010

Bronnen: VEH, NVB, Verbond van Verzekeraars, Consumentenbond, 21-04-2010

Modules & dossiers

Opvoerdatum

22 apr 2010

Laatst gewijzigd

22 apr 2010

Reacties

Er zijn (nog) geen reacties op dit artikel

Reageren? Graag eerst inloggen.

Permanent Actueel met Fintool?

Als professioneel financieel adviseur moet en wilt u bijblijven en dat het liefst in zo weinig mogelijk (kostbare) tijd. Dat kan nu met Fintool.nl! Meld u nu aan als abonnee en krijg direct toegang tot de Kennisbank en Helpdesk.
Lees verder

Fintool bv © 2003/2025. Alle rechten voorbehouden.
Lees graag de leveringsvoorwaarden en het privacy reglement.

1
1