Inmiddels heeft de Belastingdienst in een vraag en antwoordbesluit het standpunt ingenomen dat de 4% gewoon als eigenwoningschuld (aldus box 1) mag worden beschouwd. De desbetreffende vragen en antwoorden luiden als volgt:
11. Ik heb een woning gekocht. De overdracht was op of na 15 juni 2011. De financiering gaat nog uit van 6% meegefinancierde overdrachtsbelasting. Ik betaal uiteindelijk maar 2% overdrachtsbelasting. Welke gevolgen heeft dat voor mijn eigenwoningschuld en voor mijn hypotheekrenteaftrek? De lagere overdrachtsbelasting heeft geen invloed op uw eigenwoningschuld en beperkt uw hypotheekrenteaftrek niet. Dit geldt voor overdrachten op of na 15 juni 2011. De Belastingdienst gaat er daarbij vanuit dat banken en financieel adviseurs het mogelijke hebben gedaan om te bereiken dat bij overdrachten na 1 juli 2011 geen 6% overdrachtsbelasting meer meegefinancierd is.
12. Moet ik de minder betaalde overdrachtsbelasting (2% in plaats van 6%) gebruiken om mijn hypotheeklening af te lossen? Aanwending voor aflossing ligt voor de hand. Uw bank kan u nadere informatie geven. De Belastingdienst stelt aflossing niet als eis.
Theoretisch is het standpunt niet juist. Maar vanuit een oogpunt van praktische toepasbaarheid is het zeker toe te juichen. De betrokken woningkopers zullen dit als een extra douceurtje beschouwen, naast de onvoorziene korting van 4%.
Fintool
info@fintool.nl
085 111 89 99